Ak Parti Genel Başkan Yardımcısına Ziyaretimiz
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısına Ziyaretimiz

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısına Ziyaretimiz

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve 
İnsan Hakları Başkanı değerli hemşehrimiz Prof. Dr. Mehmet Ali Zengin'e hayırlı olsun ziyaretini Genç Nevşehirliler Derneği olarak gerçekleştirdik. 

Dernek üyelerimizle birlikte gerçekleştirdiğimiz ziyarette, kıymetli Genel Başkan Yardımcısı Zengin'e Derneğimizin yapmış olduğu faaliyetler hakkında bilgi alışverişinde bulunduk. Süreçte kendilerinden de faaliyetlere katılma ve katkıda bulunma adına söz aldık.

Değerli hemşerimize bizlere göstermiş olduğu samimiyet ve misafirperverliğinden dolayı şükranlarımızı sunuyoruz. 
MEHMET ALİ ZENGİN KİMDİR?
Prof. Dr. Mehmet Ali Zengin, 1982 yılında babasının görevi nedeniyle Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesinde doğdu. Aslen baba tarafından Bilecikli olan Zengin Anne tarafından öz Nevşehirlidir, ilk ve orta öğrenimini yurdun çeşitli illerinde tamamladı. Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.


2005 yılında Bilecik Barosu’nda avukatlık stajını tamamlayıp avukatlık ruhsatını aldı ve ardından 2006 yılında mezun olduğu fakültenin Anayasa Hukuku kürsüsünde araştırma görevlisi olarak mesleki hayatına adım attı. Yüksek lisans ve doktora eğitimini 2011 yılında aynı kurumda tamamladı. Bu sırada İngiltere’nin Nottingham Üniversitesi İnsan Hakları Araştırma Merkezinde bir yıl süre ile misafir araştırmacı olarak çalışmalar yürttü.

2011-2013 yılları arasında ise TBMM bünyesinde kurulan Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun Teknik Heyeti’nde uzman akademisyen olarak görev aldı. 2012 yılında bir devlet üniversitesi olan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku kürsüsünde yardımcı doçent unvanı ile öğretim üyesi olarak göreve başladı. Sırasıyla 2015 yılında aynı kürsüde doçent, 2021 yılında ise profesör unvanı ile Anabilim Dalı Başkanı olarak görevine devam etmektedir. Zengin, bilindiği kadarıyla, şu an için ülkemizin en genç Anayasa Hukuku Profesörüdür. Mesleki hayatı içerisinde, Avrupa Sağlık Hukuku Derneği Türkiye Temsilciliği, Ankara Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu üyeliği, YÖK Denklik Komisyonu - Hukuk Alt Komisyonu üyeliği ile kendi kurumunda Kamu Hukuku Bölüm Başkanlığı görevlerinde bulundu. 24 Mart 2021 tarihinde Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcılığı görevine atandı.

ÖZEL YAŞAMI
Prof. Dr. Mehmet Ali Zengin, evli ve üç çocuk babasıdır.


#Akparti
#Gençnevşehirliler 
#Ankara