ULAŞIM

Uçak İle;

   Havayoluyla yapacağınız seyahatlerde, belirlediğiniz tatil dönemi için en ekonomik uçuşları biletlerinizi erken aldığınızda yakalayabiliyorsunuz. Bu süre ise istatiksel olarak seyahat tarihinden 6 ay öncesine kadar uzanabiliyor. Karşılaştırmalı uçak biletleri sunan şirketlerin sitelerini ve yaptıkları kampanyaları takip ederek ekonomik uçuşlar gerçekleştirebiliyorsunuz. Kapadokya’ya gelmek için en iyi ulaşım alternatifi de havayolu kullanarak uçakla gelmek! Bunun için Nevşehir veya Kayseri uçuş biletlerine göz atmanız gerekiyor. Yaz  tarifesinde Türk Hava Yolları’nın her gün İstanbul, Antalya, İzmir’den Nevşehir’e karşılıklı uçuş seferleri bulunuyor. Diğer havayolu şirketlerinden de Nevşehir’e gideceğiniz tarihe göre bilet bulabilmeniz mümkün. İstanbul Kapadokya uçak yolculuğunun süresi ortalama 1 saat 25 dakika sürüyor. İneceğiniz Kapadokya Havalimanı’nın (Nevşehir Havalimanı Kapadokya Havalimanı olarak biliniyor) Nevşehir’in merkezine uzaklığı 30 km. Havalimanından Nevşehir merkezine direkt olarak otobüs seferleri maalesef yapılmıyor. Nevşehir Havaalanı Kapadokya Transferi için ise Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet’in kendi yolcularına özel Nevşehir Merkez ve Ürgüp gibi ilçelerine, ilçelerden ve merkezden de havalimanına servisi var. Her saat başı Havalimanından kalkan Tuzköy minibüsleriyle Gülşehir’e inebilir, Gülşehir’den belediye otobüsleriyle Nevşehir merkeze gelebilirsiniz. Tuzköy minibüsleriyle havalimanı transferi yaptığınızda cüzi ücretler ödeseniz bile en az 2 saat vakit kaybedeceğinizi de hatırlatmak isteriz. Kalacağınız otelin transfer sağlayıp sağlamadığını da önceden araştırmanız gerekiyor. Kapadokya kalkışlı uçuşlarınızdan en az 2 saat önce Çarşı merkezden, Nevşehir Üniversitesi ve Forum Kapadokya önünden kalkan Havalimanı servislerine binebilirsiniz.

Otobüs İle;

   Otobüsle Kapadokya’ya nasıl gidilir diye soruyorsanız, Kapadokya Bölgesi’ne sadece büyükşehirden değil, diğer şehirlerden de otobüsle ulaşım imkanı var. İstanbul Kapadokya otobüs yolculuğu yaklaşık 10 saat sürüyor. Bu süreyi uzun bulduysanız ve uyuyarak yolculuk yapabilenlerdenseniz gece otobüs seferlerinden birini tercih edebilirsiniz. Ankara’dan geldiğinizde ise otobüsler Aksaray üzerinden ilerleyip hoş bir Tuz Gölü manzarasıyla 3,5 saatte sizi Kapadokya’yla buluşturuyor. Kapadokya’ya otobüsle gelecek olanların da konaklayacakları otele otogardan transferi olup olmadığını sormalarını öneriyoruz.

Araç İle;

   Kapadokya’ya en kolay uçakla, en keyifli de arabayla gidebilirsiniz. Giderken ve dönerken dilediğiniz yerde mola verebilir, fotoğraf çekebilir, kendi konforunuzu kendiniz yaratabilirsiniz. Yalnız, çıkarken rotanızı oluşturmanız ve gideceğiniz yöne karar vermeniz önemli, çünkü Kapadokya’nın birden çok girişi var. Anayolda giderken Kapadokya’yı oluşturan illerin; Nevşehir, Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Niğde ve Konya’nın tabelaları doğru yolda olduğunuzun göstergesi olacak. Bu ana merkezlerden yön tabelalarıyla çıkıp, görmek istediğiniz yere göre istediğiniz Kapadokya girişine yönlenebilirsiniz. Çıkış noktanızı yine İstanbul gibi düşünürsek, İstanbul’dan Ankara’ya kadar otobandan, Ankara’dan Kapadokya bölgesine kadar gidiş geliş çift şeritli yollardan devam edebilirsiniz. Yol ortalama 730 km sürüyor ve sizi Ankara’dan sonra iki istikamet seçeneğiyle karşılaştırıyor; Konya yolunu tercih ettiğinizde, bu yol Gölbaşı – Koçhisar – Aksaray ve nihayetinde Nevşehir’e ulaşıyor. Kış şartlarında bu yol daha kolay ilerleme imkanı sunuyor. Bu rotayı izlediğinizde Tuz Gölü’nü yakından görebilir, Ihlara’yı ziyaret edebilirsiniz. İkinci seçenek ise Samsun yolunu izleyerek Kırıkkale, Kırşehir – Mucur – Hacıbektaş – Nevşehir yolundan ilerlemeniz olacak. Bu yol diğer istikametten daha tenha ve daha kısa. Kırşehir rotası size yol üzerinde Hacı Bektaşi Veli’nin Türbesi’ne uğrama fırsatı da verecek. Kapadokya’ya Ege bölgesinden geldiğinizde İzmir – Afyon – Konya – Aksaray- Nevşehir, Akdeniz Bölgesi Antalya’dan çıktığınızda Akseki – Seydişehir – Konya – Aksaray – Nevşehir, Karadeniz bölgesinden geliyorsanız Samsun – Merzifon – Çorum – Yozgat – Boğazlıyan – Nevşehir istikametini izlemelisiniz. Kapadokya bölgesinin kalbi olan Nevşehir’e İstanbul dışında başka illerden gelecekseniz kat edeceğiniz mesafelerden birkaçı ortalama olarak şöyle; Ankara 295 km, İzmir 770 km, Bursa 630 km, Adana 287 km, Trabzon 700 km, Antalya 540 km, Eskişehir 500 km, Çanakkale 920 km, Edirne 960 km, Diyarbakır 680 km, Konya 238 km.

Tren İle;

  Tren yolculuğunu sevenlerden ve nostaljik seyahatlerden hoşlananlardansanız Kapadokya’ya trenle de gidebilirsiniz. Yalnız şunu da belirtelim ki İstanbul veya Ankara’dan kalkan trenlerle sadece Kayseri’ye gidebiliyorsunuz.  Kayseri garından otobüs terminaline gidip (yaklaşık 8 km.) Kapadokya bölgesinin her yerine araç bulabiliyorsunuz. Kayseri – Nevşehir arası ortalama 80 km.

 

Ayrıca bknz : Mesafe Tablosu