GEZİ REHBERİ VE ETKİNLİK

Yer Altı Şehirleri;

 • Kapadokya’da 200’den fazla yer altı şehri bulunuyor. Saymakla bitmeyecek bu yer altı şehirlerinin arasında en popüler olanlar ise Derinkuyu, Kaymaklı, Özkonak, Mazı ve Tatlarin Yer Altı Şehirleri. Yüzyıllar boyunca medeniyetlerin yaşam yeri haline gelen yer altı şehirlerinin içinde manastır, günah çıkartma ve vaftiz havuzu, kilise, kiler, havalandırma ve kanalizasyon gibi birçok bölüm bulunuyor. Bazı yer altı şehirlerinin her katı ziyarete açıkken bazılarında sadece belirli bir bölüme kadar izin veriliyor. 

Vadiler;

 • Kapadokya’da yer altı şehirleri gibi kendine has özellikleri bulunan vadilerin de sayısı oldukça fazla. Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği ve sergilediği görsel şölenle öne çıkan vadiler ise Ihlara, Güvercinlik ve Devrent Vadisi. 4. yüzyılda yerleşilmeye başlanmış ve Kapadokya’nın en gözde vadisi olan Ihlara Vadisi 120 metre derinlikteki bir kanyonda hayat buluyor. Dik yamaçları ile tırmanması zor olan Ihlara Vadisi misafirlerine eşsiz bir manzara sunuyor. Güvercinlik Vadisi’nde yaşayan halk 9. yüzyıldan itibaren üzümlerini güvercin gübresi ile yetiştiriyor. Ayrıca Hristiyanlar, zamanında yuvalardaki güvercin yumurtalarını freski yapımındaki alçılarda güçlendirici olarak kullanmış. Nazara inanıyorsanız ve kötü şansı kovmak istiyorsanız da vadide bulunan nazar ağaçlarında dilek dileyebilirsiniz. Hayal Vadisi ve Perili Vadi olarak da ün salmış olan Devrent Vadisi’ndeki peri bacalarını görünce çok şaşıracaksınız. Bir deveye, bir insana ya da farklı hayvanların siluetlerine benzeyen peri bacaları arasında elleri açık bir şekilde dua eden Meryem Ana peri bacası da bulunuyor. Kapadokya’nın mucize niteliğindeki güzelliklerini gözle önüne seren bu vadiler, her mevsim misafirlerine ayrı bir manzara armağan ediyor. Siz de Kapadokya vadilerini keşfe çıktığınızda yanınıza mutlaka fotoğraf makinesi almalısınız.

Avanos Sallanan Köprü;

 • 1973 yılında, 180 m. uzunluğunda, 2,30 m. eninde, sadece yaya yürüyüşüne uygun olacak şekilde ve demir ayaklar üstüne ahşaptan yapılmıştır. 1994´te onarım gören, Türkiye´nin 2. asma köprüsü olma iddiasındaki köprünün, özellikle Kızılırmak üstündeki bölümü hafif salıncak gibi sallanmasıyla, konuklarına keyifli dakikalar yaşatmaktadır.

Zelve Açık Hava Müzesi;

 • Zelve Açık Hava Müzesi; kiliseleri, etkileyici manzarası, kendine özgü peri bacası oluşumları ve zengin tarihiyle bölgenin en çok ziyaret edilen ören yerlerindendir. 9-13.yy’ları arasında Hristiyanlığın en önemli dini merkezlerinden biri olan Zelve Hristiyan din adamlarına ilk dini seminerlerin verildiği köylerden biridir.

Hacı Bektaş Veli Müzesi;

 • Hacıbektaş ilçesi ülkemizin inanç ve kültür turizmi acısından önemli merkezlerinden birisidir. Orta Anadolulun hemen hemen ortasında bulunan ilçe Nevşehir iline bağlıdır. Asıl adı Sulucakarahöyük iken, XIII. Yüzyılda büyük Türk Düşünürü Hacı Bektaş-ı Veli’nin Horasandan Anadolu’ya gelerek  Sulucakarahöyük’e yerleşmiş. Burada bir bilim ortamı kurarak Türklüğü ve İslamiyet’i Anadolu’ya yaymış  ve geliştirmiştir.  Büyük düşünür Hakka yürüdükten sonra Sulucakarahöyük’ün ismi Büyük düşünüre hitaben ‘Hacıbektaş ’olarak değiştirilmiştir. Hacıbektaş-ı Veli Külliyesi onüçünçü yüzyılda yapımına başlanmış olup ondokuzuncu yüzyılda tamamlanmıştır. Selçuklu, Osmanlı ve Karamanlı mimarisi göze çarpmaktadır. 1964 yılında restorasyonu tamamlanan külliye Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze olarak ziyarete açılmıştır.

Göreme Açık Hava Müzesi ;

 • Türkiye’nin sayılı açık hava müzelerinden biri olan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Göreme Açık Hava Müzesi, Kapadokya’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. Her karesinde tarih yatan müzede Hristiyanlık dönemine ait desenleri, Hz. İsa’nın ve İncil’in hikâyelerinin yer aldığı freskleri inceleyerek geçmişe yolculuk yapabilirsiniz. Göreme Açık Hava Müzesi; yazın 08.00-19.00, kışın ise 08.00-17.00 arasında ziyaretçilerini ağırlıyor. 

Saç Müzesi ;

 • Kapadokya’daki bir diğer müze ise Guinness tarafından dünyanın en orijinal müzelerinden biri seçilmiş olan Saç Müzesi. Çömlekçiler çarşısının içinde Galip Bey’in dükkanının içinde bulunan müzede 16.000’den fazla kadın saçı bulunuyor. Fransız olan Galip Bey’in sevgilisi ülkesine dönerken saçından bir tutam keserek duvara asıyor. Dükkâna gelenlerin de kendi saçından keserek duvara asması ile 16.000’i aşan saç tutamı arasından her yıl iki kez çekiliş yapılıyor. Bir haftalık Kapadokya tatili hediye eden Galip Bey’in müzesi haftanın yedi günü 08.00-19.30 saatleri arasında açık. Saç tutamlarının ucunda çekilişe katılmak isteyen kişilerin iletişim bilgileri yer aldığından dolayı müzede fotoğraf çekmek yasak. Bu seçeneklerin yanı sıra, dünyanın tek yeraltı seramik müzesi olan Güray Müze; 150 yıllık tarihi konağın müze olarak hizmete açıldığı Kapadokya Sanat Tarihi Müzesi; prehistorik dönemlerden Osmanlı dönemine eserlerin sergilendiği Ürgüp Müzesi’de ziyaret edebileceğiniz özel rotalar arasında.

Nevşehir Kalesi ;

 • Nevşehir’in ilk yerleşim yerinde, sağlam bazalt kütleli bir tepenin üzerinde bulunan kale, Osmanlı döneminde ise Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından onarılmış. 12. yüzyılda Selçuklular döneminde, Bağdat’a giden kervan yolunun korunması amacıyla inşa edildiği düşünülen kale, Cumhuriyet döneminde ise onarım görmüş. Sur duvarları halen sağlam durumda bulunan Nevşehir Kalesi’nin inşa malzemesinde kesme taş ve moloz taştan kullanılmış. Beşgen planlı olan kalenin sur duvarları dört burçla takviye edilmiş. Üzerinde 42 mazgalı bulunan kalenin ön ve arkasında iki ayrı giriş kapısı bulunuyor. Kitabesi günümüze dek ulaşamayan ve bu nedenle yapım tarihi kesinlik kazanamayan yapı, son olarak 1966-1979 yıllarında onarılmış.

Kozaklı Termal Turizm Merkezi ;

 • Bölgemiz termal turizmi açısından da önemli merkezlerden birisidir. Kozaklı ilçemizde bulunan Termal Kaynak 95 santigrat derecede olup, kaplıca turizmi açısından çok büyük bir potansiyeldir. Kozaklı ilçesinde Turizm ve Belediye belgeli 30 adet otel ve motelde toplam 7000 yatak mevcuttur. İlçede 1996 yılında yapımı tamamlanan ve atıl durumda bulunan 250 yatak kapasiteli Fizik Tedavi ve Hidro Termal Sağlık Merkezi’nin tadilatı ve kesin kabulü yapılmış olup, hizmete açılmıştır. 

Balon Turu ;

 • Kapadokya’da gezilecek ve görülecek yerlere zamanınız yetmiyorsa ya da hepsini kuş bakışı seyretmek istiyorsanız balon turuna mutlaka katılmalısınız. Kapadokya ile özdeşleşmiş sıcak hava balonları gün doğumunda havalanıyor ve tüm manzaraya şahitlik edilebilmesi için 310 metre yükseğe çıkıyor. Kapadokya seyahatini unutulmaz kılacak bu deneyim yaklaşık 2 saat sürüyor. 

ATV Turu ;

 • ATV turu, balon turunun aksine gün batımında yapılıyor. Toplu olarak çıkılan turda Kılıçlar, Güllüdere, Kızılçukur, Aşk Vadileri ve Çavuşin Kasabası geziliyor. Bölgeyi kuş bakışı değil yakından görmek isteyenlerin tercihi olan ATV turu yaklaşık 2 saat sürüyor.

Bağlantılı İçerik Lütfen Bunlarada Göz Atınız...

 1. Alışveriş
 2. Yemek Kültürü
 3. Konaklama
 4. Tarihçe
 5. Foto Galeri
 6. Tanıtım Videosu