ALIŞVERİŞ
 
 
 
El Yapımı Çömlek;
 • Avanos tam da çömleklerin hayat bulduğu bir yer. Kızıl toprakların maharetli ellerde can bulduğu çömlek yapım evleriyle oldukça ünlü olan Avanos’tan istediğiniz çömleği bulabilmeniz mümkün. Çeşit çeşit testi ve çömleğe ev sahipliği yapan bu yere biraz daha zamanınızı ayırarak sevdiklerinize kendi ellerinizle çömlekler yaparken hediyelik eşyanın değerine değer katabilirsiniz. Çömlek yapım evlerinde atölye sahiplerinin keyifli sohbetlerine eşlik ederken hem farklı bir deneyim yaşayabilir hem de oldukça özel hediyelere imzanızı atabilirsiniz.

 

                                                                

 
Minyatür Peribacaları;
 
 • Kapadokya’ya gidemeyen sevdiklerinize alınabilecek en anlamlı hediyeler arasında minyatür peribacaları yer alıyor. Her hediyelik eşya dükkanında rahatlıkla bulabileceğiniz irili ufaklı minyatür peribacası evlerini unutulmayacak anılarla geçen Kapadokya tatilinin ardından sevdiklerinize hediye ederek küçük Kapadokya’yı ayaklarına götürmüş oluyorsunuz. Ayrı ayrı bulabileceğiniz gibi toplu halde ve değişik renklerde minyatür peribacalarının birçok çeşidi bulunuyor. Aynı zamanda dolapların vazgeçilmezi olan magnetlerin peribacaları ile süslenmiş hallerine sıkça rastlamanız mümkün.

 

                                                                 

 
Şarap;

 • Kapadokya’yı gezerken mutlaka uğranılması gereken yerlerden olan Uçhisar, tarihiyle görenleri büyüleyen kalelere sahip bir yer. Sevdiklerinize küçük jestler yapabileceğiniz muhteşem şarapların üretildiği Kocabağ şarap evini ziyaret ederek bu leziz şarapların üretim sürecini yakından gözlemleyebilir, her birinin tadına baktıktan sonra en beğendiklerinizi hediye olarak alabilirsiniz. Beyaz ve kırmızı şarabıyla ünlü olan Kocabağ şarap evini her yıl yüz binlerce turist ziyaret ediyor. Eğer Ürgüp’te hediyelik alma telaşınıza düşerseniz de Turasan şarap evine uğrayabilirsiniz.

 

 

 
Dokuma Halı;

 • Emek emek işlenen desenleriyle sizi kendisine hayran bırakan el dokuması halılar Göreme’de fazlasıyla karşınıza çıkacak. Her zevke hitap eden bu halıların en büyük özelliği ise elde dokunması. Her ilmekte bir umudun bir hayalin yer aldığı bu halılarda malzeme olarak ipek, yün ve pamuklar kullanılırken hediyelik eşyaların en narin ve kıymetlileri arasında yerini alıyor. Yöresel motiflerin sıkça işlendiği bu halılardan atölye sahipleri evlatlarıymış gibi bahsederken sizi eşsiz güzelliğiyle alıp başka dünyalara götürüyor. Hediyelik eşya olarak sevdiklerinize el dokuma halılarını aldığınızda bu güzelliğe basmaya kıyamayacaklarını söylediklerinde ise atölye sahiplerinin “halıların kullandıkça güzelleştiği” söylemleri kulaklarınızda çınlıyor.

 

 

 
Seramik Eşyalar;

 • Çömleklerin yanı sıra seramik eşyalarının da bir hayli ilgi gördüğü Kapadokya’da seramik biblolardan cezvelere kadar birçok seçenek bulunuyor. Koca koca seramik tabaklar renkli motiflerle süslenmiş haliyle karşınıza çıkınca hepsini birden almak isteyeceksiniz, bizden söylemesi! Ayrıca Türk kahvesinin tadını bir de seramik cezvelerde denemenizi öneriyoruz. Özellikle vitrinlerin vazgeçilmezi olan seramik bibloların birçok tarzıyla karşılaşacağınız Avanos’taki hemen hemen her hediyelik eşya dükkanından sevdiklerinize süs biblo eşyalar alabilir ve böylelikle küçük dokunuşlarla mutfağınızda Kapadokya rüzgarları estirebilirsiniz.

 

 

 
Kabak Çekirdeği;
 
 • Kapadokya’nın peribacaları kadar ünlü olmasa da kabak çekirdeğinin bu bölgede olan ününden bahsetmeden olmaz diye düşünüyoruz. Birçok turistin severek aldığı ve tadına doyum olmayan kabak çekirdekleri özellikler leziz Kapadokya şaraplarının yanında inanılmaz güzel gidiyor. Sütte kavrulma özelliğiyle kabak çekirdekleri tadına tat katıyor. Diğer kabak çekirdeklerine göre daha büyük ve tatlı olan Kapadokya’nın meşhur kabak çekirdeklerinden sevdiklerinize alabilirsiniz. Hem leziz ve Kapadokya’ya özgü hem de oldukça sağlıklı bir hediyeyi kim beğenmez ki?

 

 

 
El İşi Ayakkabılar;

 • Her işlemenin ayrı güzellik taşıdığı bu el işi ayakkabılar Kapadokya’dan alınabilecek hediyelik eşyalar arasında belki de en kullanışlı olanı. Her renk, desen ve çeşitte bulabileceğiniz bu özel el yapımı ayakkabıları Kapadokya’daki hediyelik eşya vitrinlerinde görür görmez almak isteyeceksiniz. Hediyelik eşya dükkanlarının birçoğunda ipek ve kaşmir kumaşlı, desen desen şalların, yünden yapılan sıcacık atkıların yanında el işi ayakkabıları da görmeniz mümkün.

 

 
Oniks Taşı;

 • Kapadokya denince akıllara gelen bu mucizevi taştan sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Renk renk çeşitlerine ek olarak süs eşyalarında kullanılan oniks taşı takılarda da kullanılabiliyor. Birçok seçenek sunan oniks taşının pozitif düşünce ve mutluluk üzerine etkisi olduğuna inanılıyor. Geçmiş zamanlarda şans getirdiğine inanılan bu oniks taşında özellikle takı yapımları için siyah renkler tercih edilirken, süs eşyalarında rengarenk modellerle karşınıza çıkıyor.

 

 
Kuru Üzüm, Pestil, Pekmez;

 • Nevşehir üzüm bağları cenneti olunca kuru üzümü de, üzümden yapılan tatlıları da pestili de pekmezi de eksik olmuyor haliyle. Buradaki kuru üzümlerin özelliği bütün bütün salkımında kurutulmuş olmaları. Yer yöre fark etmeksizin her çocuğun kabusu, bizim gibi koca kazıkların ise kaşık kaşık, bayıla bayıla yediği pekmez ise Kapadokya’dan alabileceğiniz bir diğer yöresel ürün. Üstelik pestil ve köftür gibi tatlı krizine bire bir yancıları da var.

 

 

Bağlantılı İçerik Lütfen Bunlarada Göz Atınız...

 1. Tarihçe
 2. Konaklama
 3. Gezi Rehberi ve Etkinlik